Hoppa till sidinnehåll
Vetenskaplig tidskrift

Cognitive foundation skills following vocational versus general upper-secondary education: A long-term perspective

Publicerad: 2018-08-13
Uppdaterad: 2023-09-03
Susanne Sawander
Skribent: Susanne Sawander

I Sverige syns stora skillnader i läsförmåga hos de som gått yrkesutbildningar med olika stor andel allmänna ämnen. Läsförståelsen är lägre hos de som läst 1960-talets kursplaner med små inslag av allmänna ämnen jämfört med de som läst 1990-talets med 25 procent allmänna ämnen.

Författare: Maria Rasmusson, forskare vid Mittuniversitetet, Mats Myrberg, professor emeritus Kungliga tekniska högskolan (KTH) och Stockholms universitet

Cognitive Foundation Skills Following Vocational Versus General Upper-Secondary Education: A Long-Term Perspective

Scandinavian Journal of Educational Research, Volym, 62 2018

Forskningsbevakningen presenteras i samarbete med

forskningsinstitutet Ifous

Läs mer
Webbkonferens

Svenska som andraspråk

Välkommen till Skolportens webbfortbildning för dig som undervisar i svenska som andraspråk! Ta del av aktuell forskning och få praktiska verktyg till din undervisning. Se föreläsningarna när det passar dig mellan 13 okt och 3 nov.
Läs mer och boka
Åk F–Vux
13 okt – 3 nov
Digital temaföreläsning

När leken inte fungerar

Välkommen till Skolportens digitala temaföreläsning om när leken inte fungerar i förskolan. Hur stöttar vi bäst när leken avbryts, kraschar eller går i stå? Vi erbjuder rabatter för grupper. Är ni en grupp som vill delta? Kontakta oss för specialerbjudande!
Läs mer och boka
Fsk
19 maj – 23 jun